top of page

Diagnoza autyzmu
 

Nasze wsparcie sięga dalej niż terapia

Diagnoza i terapia autyzmu i zespołu aspergera Kraków

Napisz do nas jeśli Twoje dziecko...

01

Mówi mało lub w nietypowy sposób

02

Nie utrzymuje kontaktu wzrokowego

03

Nie reaguje na swoje imię

04

Ma trudności w zabawie z innymi

06

Jest nadwrażliwe na dźwięki

07

Nie zauważa emocji innych osób

Pomożemy przejść Wam przez proces diagnostyczny, rozwiejemy wątpliwości i zaproponujemy długofalowe wsparcie w razie potrzeby.

Napisz do nas

Dziękujemy za przesłanie!

W czym
pomagamy?

Przeprowadzimy  przez proces diagnostyczny.

szlaczek narysowany przez dziecko
usługa

Opinia neurologpedy

Cennym elementem w diagnozie autyzmu jest badanie poziomu rozwoju językowego, które przeprowadza logopeda lub neurologopeda. 

usługa

Opinia psychologa

Wywiad i obserwacje przeprowadzane przez psychologa mogą stanowić kluczową część opinii wielospecjalistycznej.

usługa

Test ADOS-2

Złoty standard w diagnozie autyzmu.

szlaczek narysowany przez dziecko

Długi proces przed postawieniem diagnozy autyzmu

Pierwszymi osobami, które mogą zaobserwować nietypowe zachowania dzieci, są rodzice. To oni mają największe możliwości wczesnego obserwowania rozwoju dziecka i konsultowania niepokojących objawów z odpowiednimi specjalistami. 

Zazwyczaj to pediatra jest pierwszym specjalistą, do którego zwracają się rodzice. Należy jednak mieć na uwadze, to że znajomość specyfiki ASD nie leży w zakresie obowiązków pediatry, mimo że wielu lekarzy uzupełnia swoją wiedzę o te zagadnienia. Nieprawdą jest że ”chłopcy tak mają, że później zaczynają mówić, i że dziecko wyrośnie”. Rodzic, którego niepokoi funkcjonowanie dziecka, często powinien zaufać swojej intuicji i zasięgnąć drugiej opinii, a także wykonywać wszystkie badania kontrolne i przesiewowe. 

Pewne dzieci znajdują się w tzw. grupie podwyższonego ryzyka np. z powodu wcześniactwa, hipotrofii, występowania tych lub innych zaburzeń w rodzinie dziecka. Gdy lekarz stwierdza nieprawidłowości w prawidłowym rozwoju dziecka, jest ono kierowane do dalszej diagnozy specjalistycznej.


Czym jest diagnoza wielospecjalistyczna?
Diagnoza obejmuje między innymi proces interpretowania przejawów zachowania, nadawania im pewnych kategorii według ogólnych kryteriów, rozumienia przyczyn tych zachowań, a także ich następstw i tworzenia propozycji oddziaływań terapeutycznych. Wymaga szczegółowego określenia poziomu funkcjonowania danej osoby na wielu płaszczyznach życia. Istotne jest opracowanie indywidualnych zasobów np. poziomu inteligencji, ale także obszarów deficytowych, wymagających usprawniania. 

Wielospecjalistyczna diagnoza całościowych zaburzeń rozwoju (diagnoza według standardu MAA - Multi–Agency Assessment) jest to wieloetapowe postępowanie, przeprowadzane przez zespół specjalistów, w którego skład wchodzą: 

  • lekarz psychiatra, 

  • psycholog

  • neurologopeda lub pedagog specjalny. 


Każda z tych osób specjalizuje się w pewnym obszarze funkcjonowania człowieka, dopełniając tym samym wiedzę i sposób jego rozumienia z wielu perspektywy. Takie interdyscyplinarne podejście pozwala wykluczyć wiele zaburzeń, które mają te same lub podobne objawy. 

W celu wykluczenia innych przyczyn dla których dziecko mogłoby mieć pewne trudności komunikacyjne zaleca się wykonanie dodatkowych badań. Do najczęstszych należą: 

 

  • badanie wzroku,

  • badanie słuchu, 

  • badanie laryngologiczne, 

  • neurologiczne, 

  • genetyczne, 

  • lekarskie: morfologia, próby wątrobowe, poziom wit. D, poziom żelaza, na pasożyty itp.

  • neuroobrazowanie EEG,

  • badanie poziomu inteligencji.


W Centrum Terapii Dziecięcej Toto pod Krakowem możemy przejść z Państwem przez konsultację psychologiczną, neurologopedyczną oraz zrealizować test ADOS-2. Zgromadzona dokumentacja pomoże lekarzowi psychiatrze podjąć ostateczną decyzję. 


Jaki jest cel diagnozy?
Im wcześniej zostanie postawiona adekwatna diagnoza, tym szybciej dzieci mogą skorzystać z odpowiednich oddziaływań terapeutycznych, co jest równoznaczne z tym że mają większą szansę na lepsze funkcjonowanie w przyszłości. otrzymanie przez osobę z autyzmem i jej rodzinę właściwej diagnozy, choć w sensie psychologicznym może pozostawać doświadczeniem bardzo trudnym, umożliwia zaplanowanie odpowiednio ukierunkowanej pracy terapeutycznej.

Ważna jest też kwestia unikania retraumatyzacji w związku z reakcją środowiska na deficyty i trudności dziecka. Braki w konkretnych obszarach życia ujawniają się niekiedy dopiero wtedy gdy, dziecko zostanie postawione przed nowymi wymaganiami społecznymi np. pójścia do przedszkola. Zanim jednak zostanie zrozumiane to że dziecko zachowuje się w pewien sposób ze względu na swoją neuroróżnorodność, a nie złośliwość i niegrzeczność, mogło doświadczyć traumy w związku z gorszym traktowaniem. Można więc zrozumieć i otoczyć dziecko odpowiednią opieką.

Konsultacja psychologiczna

rezerwacja konsultacji autyzm

Czym jest konsultacja psychologiczna?

Konsultacja psychologiczna w przypadku podejrzenia zaburzeń ze spektrum autyzmu pomoże zebrać wywiad od rodzica, w późniejszym etapie dokonać obserwacji dziecka. Do powstania rzetelnej opinii będziemy potrzebowali 3 spotkań.

Pracujemy w rytmie Twojej rodziny

Wiemy, jak trudno pogodzić ogrom obowiązków, dlatego nasze centrum działa nie tylko z myślą o komforcie i potrzebach Twojego dziecka, ale również całej rodziny.

01
Możliwość spotkań on-line

Dzięki opcji konsultacji online, terapia może trwać niezależnie od Twojej lokalizacji.

02
Możliwość przekładania wizyt

Rozumiemy, że życie jest nieprzewidywalne, dlatego dajemy Ci możliwość łatwego przesunięcia wizyty.

03
Komfortowe wnętrza

Nasz intuicyjny system rezerwacji online sprawia, że umówienie wizyty jest łatwe i szybkie.

04
Relacje na pierwszym miejscu

Priorytetem dla nas jest zbudowanie trwałej i pozytywnej relacji z Twoim dzieckiem.

05
Regularne spotkania

Dbamy o zachowanie stałości wizyt, ponieważ wiemy, jak ważna jest dla dzieci rutyna i przewidywalność.

Konsultacja neurologopedyczna

rezerwacji konsultacji z neurolgopedą autyzm

Czym jest konsultacja neurologopedyczna?

Konsultacja z neurologopedą powinna dać odpowiedzieć na pytanie jak przebiega rozwój językowy dziecka. Czynnikiem niepokojącym nienormatywny poziom komunikacji. Do sporządzenia rzetelnej opinii zwykle wystarczą 1-2 spotkań.

szlaczek dziecko

Czym jest badanie ADOS-2?

Diagności oprócz szczegółowej wiedzy dysponują obecnie również wystandaryzowanymi narzędziami, tj. ADOS-2. Wobec tego testu zgromadziło się wiele oczekiwań i niektórzy wciąż uważają, że sam wynik badania informuje o tym, czy ktoś otrzyma diagnozę autyzmu czy nie. W odniesieniu do testu ADOS-2 pojęcie złotego standardu oznacza narzędzie o najlepszych właściwościach psychometrycznych spośród narzędzi obserwacyjnych. 

Należy jednak pamiętać, że test jest jedynie (i aż), narzędziem w rękach badacza. Oddaje tylko pewien wycinkowy zakres informacji o tym, jak dana osoba w tym konkretnym momencie funkcjonuje. Zdarzają się w życiu każdego z nas momenty, kiedy nasilenie cech charakterystycznych dla ASD rośnie np. w czasie choroby czy pewnych kryzysów psychicznych. Wykonanie wówczas badania testem ADOS-2, bez uwzględnienia kontekstu w jakim badany się znajduje, byłoby niemiarodajne i niezgodne z kryteriami diagnostycznymi. Badany nie może być w dyskomforcie psychofizycznym spowodowanym np. infekcją. Dlatego tak ważne jest udzielenie wszelkich informacji doświadczonemu klinicyście, który ma świadomość tego jak wygląda proces diagnostyczny i współpracuje ze specjalistycznym zespołem. Orzekanie po 15 minutach spotkania, że “może to autyzm i trzeba wykonać test”, pozostaje etycznie wątpliwe, a niestety niekiedy można spotkać się z taką praktyką.
 

Test ADOS-2

rezerwacja testu ados-2

Czym jest konsultacja wstępna do badania  ADOS-2?

​Spotkanie kwalifikujące do testu przeznaczone jest dla rodziców, którzy są zainteresowani jedynie samym badaniem i jednocześnie dziecko nie pozostaje pod opieką psychiatry, psychologa lub podobnego specjalisty.  Konsultacja odbywa się z samymi rodzicami (opiekunami) i służy zebraniu wywiadu rozwojowego. Zachęcamy do wyboru tego samego terapeuty do konsultacji wstępnej i realizacji testu. Ten krok można pominąć i przejść od razu do rezerwacji testu w przypadku skierowania od innego specjalisty (terapeuty lub lekarza).

Czym jest test ADOS-2?

Badanie testem ADOS-2 trwa do 60 minut. Przeznaczone jest dla dzieci, będące w procesie diagnostycznym prowadzonym przez innego specjalistę lub gdy rodzic odbył konsultację wstępną. Jeżeli otrzymali Państwo zalecenie do wykonania testu od lekarza psychiatry, neurologa, mogą Państwo pominąć konsultację wstępną.

Czym jest test konsultacja podsumowująca?

Wizyta opcjonalna przeznaczona dla samych rodziców, obejmuje podsumowanie i wyjaśnienie wyników oraz przedstawienie zaleceń.  Sugerujemy, aby rezerwować konsultację u terapeuty realizującego test.

Poznaj naszych specjalistów

Nasi terapeuci to doświadczeni profesjonaliści z pasją do pomagania dzieciom w osiągnięciu pełni swojego potencjału językowego. Poznaj ludzi, którzy z zaangażowaniem i empatią podchodzą do swojej pracy, tworząc indywidualne plany terapeutyczne dla Twojego dziecka. Dowiedz się więcej o ich kwalifikacjach, doświadczeniu i tym, jak mogą pomóc Twojemu dziecku.

Sabina Baranowska diagnosta ADOS-2

Sabina Baranowska

neurologopeda, certyfikowany diagnosta ADOS-2 , terapeuta SI

Jestem psychologiem, specjalistą w zakresie psychodietetyki i terapeutą karmienia. Ukończyłam studia magisterskie z Psychologii na Uniwersytecie Jagiellońskim, studia podyplomowe z Psychodietetyki na SWPS Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej oraz liczne staże, szkolenia i warsztaty. Kończyłam również Liceum Sztuk Plastycznych i temat twórczości jest mi bardzo bliski....

Anna Słońska diagnosta ADOS-2

Anna Słońska

psycholog dziecięcy, psychoterapeuta (w trakcie szkolenia), terapeuta SI, certyfikowany diagnosta ADOS-2

Jestem psychologiem, psychoterapeutką w trakcie specjalistycznego całościowego szkolenia w Krakowskiej Fundacji Rozwoju Psychoterapii im. Profesor Marii Orwid, atestowanego przez Polskie Towarzystwo Psychiatryczne. Ukończyłam studia magisterskie z psychologii stosowanej na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz studia podyplomowe z terapii zaburzeń integracji sensorycznej w Krakowskim Instytucie Rozwoju Edukacji...

Tak pomagamy!

Poznaj historie naszych pacjentów

wysoko oceniane
Niesamowite miejsce, stworzone z pasją. Otoczenie bliskie naturze. W powietrzu unosi się zapach drewna. Wszystkie pomoce służące do zajęć terapeutycznych są wykonane z materiałów najwyższej jakości. To pierwsze co przykuwa uwagę. Szalenie ważnym, a nawet najważniejszym aspektem jest to, że pracują tam specjaliści z prawdziwego zdarzenia. To osoby, które nieustannie poszerzają swoją wiedzę, a ich uśmiech i determinacja już stanowią element terapeutyczny. Polecam!!

Marta „Berylovska” Wróbel

Doskonała lokalizacja

Logopeda Kraków, Zabierzów, Krzeszowice

Dojazd do naszego Centrum na zajęcia z logopedą dziecięcym z Krzeszowic i Zabierzowa zabiera naprawdę niewiele czasu. Przyjeżdżają do nas także osoby szukające logopedy z Olkusza, Trzebini czy Skawiny.

Dojazd na zajęcia z logopedą dziecięcym z Krakowa nie stanowi wyzwania nawet dla dalszych rejonów. Nasze Centrum zlokalizowane jest blisko obwodnicy. Najbliżej będą mieli do nas mieszkańcy Bronowic czy Mydlnik.

Blog

Zajrzyj na naszego bloga, gdzie znajdziesz praktyczne porady i ciekawostki dotyczące rozwoju Twojego dziecka.

+1600

tylu pacjentom pomogliśmy

+24 000

przeprowadzonych spotkań

12

zatrudnionych specjalistów

bottom of page