top of page

Prezentownik starszaka - jak wybrać prezent dla przedszkolaka?

Znacie już nasze propozycje prezentowe dla maluchów do trzeciego roku życia, ale co ze starszakami? Wybrałam zabawki, gry, przedmioty, którymi ja – ciocia a zarazem logopeda najbardziej lubię obdarowywać dzieci w mojej rodzinie. Z pewnością sprawdzą się też i u Państwa jako świąteczna czy urodzinowa niespodzianka dla pociech od 4 r.ż. wzwyż.


Książka kucharska / Przepiśnik


Książka kucharska jako prezent dla dziecka
Książka kucharska

Gotowanie z dziećmi jednym może kojarzyć się z bałaganem, a innym z okazją do wspólnego spędzania czasu. Świąteczną inspiracją w klimacie kulinarnym może być książka kucharska, którą będziecie wspólnie odkrywać, a jej przepisy sukcesywnie smakować. Świetnym pomysłem jest angażowanie pociech do przyrządzania jednego wspólnego posiłku w ciągu dnia właśnie z takiej książki. Przeglądając różne kulinarne zakątki wpadłam też na pomysł domowego „przepiśnika” – mógłby pełnić funkcję waszego rodzinnego kucharskiego pamiętnika. Można w nim zapisywać przepisy ulubionych dań każdego członka rodziny. Nie powinno w nim zabraknąć kolorowych napisów, naklejek a może rysunków przedstawiających konkretne danie – ozdabiajcie karty wedle uznania. Prowadzenie kulinarnej księgi zaangażuje pociechy do planowania domowego menu, a z czasem pomoże nauczyć dzieci samodzielnego przygotowywania ulubionych smakołyków. Myślę, że niejadkom zabawy kulinarne pomogą w oswojeniu np. szpinaku, czy też gęstych sosów, a u „wszystkojadków” zasieją ziarno kulinarnej pasji.


Planszówki

Planszówki jako prezent dla dziecka
Planszówki

Spośród planszówek i gier zręcznościowych trudno jest wybrać jednego faworyta. Z pewnością zbyt dużym zaskoczeniem nie będzie moja propozycja gier podobnych do duble, jengi, tangramu, memory, bierek, skaczących czapeczek, kości opowieści, wyścigów samochodowych czy też zwykłych karty do gry w pasjansa i makao. Nie mniej są to jedne z naszych ulubionych zabaw, w które sami jako dorośli chętnie się angażujemy. Z małych zręcznościowych gier jednoosobowych pierwsze miejsce znajdują u mnie, jak to nazwałam, „piłki Rubika” i „koci tetris” - nic tak nie wycisza i nie relaksuje jak te zabawki. Wszystkie te propozycje będą dobrą okazją do trenowania kreatywności, spostrzegawczości, pamięci wzrokowej, sprawności palców, logicznego myślenia, ale też rozumienia i dostosowywania się do zasad, a także do nauki wygrywania oraz przegrywania. Gra planszowa jest zawsze dobrym prezentem świątecznym i idealnie sprawdzi się jako wartościowe zajęcie na wspólne długie zimowe wieczory.


Zabawy konstrukcyjne

Tor kulkowy
Tor kulkowy

Dostępność torów kulkowych na rynku jest całkiem spora: od plastikowych tubek po drewniane szyny. Budowanie ogromnych konstrukcji, które tworzą sieć zjeżdżalni dla piłeczek, może być bardzo relaksująca i rozwijająca. Każda zabawa niesie za sobą nieskończoną ilość układów ślizgawek, bo zawsze można stworzyć nowy, zupełnie inny tor. Wielkość zestawów spokojnie można dostosować do wieku pociechy, a nie ukrywam, że jest to jeden z moich sprawdzonych prezentów dla dzieci, nie ważne w jakim są wieku (nieśmiało wyszepczę, że tatusiowie bardzo chętnie angażują się w konstruowanie najbardziej skomplikowanych torów).


Skarbonka

Nie istotne jest czy będzie to ceramiczna świnka skarbonka do zbicia, czy otwierane pudełko na „drobniaki”, czy też słoik. Ważne, żeby pełniło swoją funkcję – zbierania i samodzielnego zarządzania pieniędzmi. Dobrze wiemy jak ważne jest mądre gospodarowanie finansami, dlaczego nie wprowadzić pierwszych lekcji właśnie w domu w tak przyjemnej formie? Na rynku dostępnych jest wiele skarbonek. Mnie najbardziej przypadły do gustu te w formie słoików z papierową naklejką kredową. Taka przyklejana i zmazywalna etykieta daje możliwość spersonalizowania skarbonki - można na niej narysować na niej marzenie, na które dziecko odkłada pieniądze, a gdy uzbiera odpowiednią sumę rysunek można zmazać i narysować nowy.


Akcesoria sportowe

Piłka gimnastyczna czy poduszka sensoryczna świetnie zaspokoją potrzeby układu /zmysłu równowagi, mięśni brzucha i pleców będą ciekawym prezentem dla dziecka potrzebującego bycia w ciągłym ruchu. Często takie akcesoria pomagają mu w bezpiecznym wyładowaniu napięcia, wydłużeniu koncentracji uwagi oraz stymulują czucie głębokie. Do zabaw sportowych równie dobrze sprawdzą się montowana do ściany czy wolnostojąca koszykówka czy też gra polegająca rzucaniem do celu kółek, a także magnetyczne rzutki.


Akcesoria plastyczne

Wydaje mi się, że ciekawą odskocznią od tradycyjnych kredek, pędzli i farb mogą być kredki do malowania pod wodą i dmuchane pisaki. Wyobraźnię rozwiną też zdrapywane kolorowanki, pisaki świecące w ciemnościach, zestawy pieczątek, brokatów, czy też nożyczki do cięcia różnych kształtów. Z czystym sumieniem mogę też śmiało zaproponować Państwu farby witrażowe, dzięki którym stworzycie oryginalne świąteczne ozdoby na oknie, wazonach, słoikach czy szklanych świecach.


Gadżety sensoryczne

Gadżety sensoryczne na prezent
Gadżety sensoryczne

Z zabawek wyciszających, stymulujących układ dotykowy najchętniej w ramach prezentów wybieram różne masy sensoryczne. Może to właśnie one wylądują w butach waszych dzieci 6. Grudnia lub przy innej okazji? Na rynku można dostać niewielkim kosztem kolorowe slime, paczkę piasku sensorycznego, piankolinę czy gniotki. Do tych mas można też dokupić małe kolekcyjne figurki, które w nich schowany, aby potem je wyciągać. Ciekawym prezentem dla dzieci mogą być też zestawy do masażu na przykład: piłki z kolcami, kamienie jadeitowe, wałeczki o różnych fakturach, szczotki do drapania.
Eksperymenty, zestawy naukowe

Zestaw do eksperymentów dla dziecka
Zestaw do eksperymentów

Dla dzieci głodnych wiedzy i ciągle poszukujących odpowiedzi na pytania „jak i dlaczego?” przygotowałam propozycję kilku prezentów, które mogłyby zaspokoić takie naukowe potrzeby. Pierwszą z nich jest mikroskop – świetne narzędzie, które pozwoli zobaczyć budowę różnych przedmiotów, owadów, roślin, skał czy minerałów. Dobrym dodatkiem do mikroskopu może być zwykła lupa, która dobrze uzupełni zestaw laboratoryjny. Poszukując takiego prezentu natknęłam się nawet na takie pakiety mikroskopów, które zawierają również pomysły na domowe doświadczenia. Będąc przy eksperymentach drugą propozycją prezentową będą narzędzia laboratoryjne: probówki, kolby, pipety, pęsety, chwytaki nożycowe. Mój prywatny zestaw nie jest może realnym pakietem chemika, ale równie dobrze sprawdza się przy we wspólnych zabawach. Można do takiego zestawu dokupić książkę z przepisami na domowe eksperymenty. Kolejną propozycją prezentu dla „ciekawych świata” może być globus, atlas geograficzny, kompas, plakat mapy świata do ścierania i odkrywania nowych lądów. Dla miłośników przyrody świetnie sprawdzi się lornetka, luneta obserwacyjna czy zabawkowy układ słoneczny. Niezastąpione mogą się też okazać zestawy archeologiczne dla dzieci.Mam nadzieje, że moje propozycje prezentów choć trochę Państwa zainspirowały i że ułatwią Wam proces organizowania niespodzianek przy najbliższej okazji.Izabela Marszałek

logopeda

Comments


bottom of page