top of page

Prezentownik malucha - jak wybrać prezent dla dziecka?Prezenty logopedyczne
Jak wybrać prezent dla malucha?

Grudzień zbliża się wielkimi krokami, a w głowie wszystkich rodziców, cioć, wujków, babć i dziadków pojawiają się dylematy dotyczące najlepszego prezentu dla dziecka. Te same pytania dostajemy my - terapeuci od rodziców przed Dniem Dziecka czy urodzinami. W odpowiedzi na te wielokrotnie powtarzające się zapytania postanowiłam przygotować dla Państwa uniwersalny prezentownik, który pomoże Wam wybrnąć z odwiecznego kłopotu pod tytułem “co kupić dziecku?”.


Zobaczmy, co dla Was przygotowałam!


Arka Noego - nazwa uniwersalnej zabawki, która może występować w wielu wariantach (materiał wykonania, wielkość, ilość zwierząt). To znany wszystkim z biblijnych opowieści statek pełen zwierząt. Im jest ich więcej, tym liczniejsze pomysły na zabawę. Jeśli zwierzęta występują w parach to można szukać takich samych, można jedne z nich schować i zagrać w memory, można je ratować przed potopem, można także wołać je, aby podeszły do statku. Ilość pomysłów na zabawę ograniczona jest tylko waszą wyobraźnią.


Kulodrom - to zwyczajna, albo i nie, zjeżdżalnia dla kulek. Kulodromy mogą być bardzo proste, a mogą przybierać postać skomplikowanych i wielopoziomowych labiryntów, po których rzeczone kulki toczą się przez dobre kilkadziesiąt sekund. Kulki można puszczać pojedynczo, można urządzać nimi wyścigi, mogą się też gonić. Przy naprawdę dużych torach zabawa jest gwarantowana także dla dorosłych!

Kulodrom i układanki
Kulodrom i układanki

Układanki/puzzle - na rynku mamy ich zatrzęsienie. Przy ich wyborze warto się kierować kryterium trudności (dostosować ilość elementów i stopień szczegółowości ilustracji do wieku dziecka) i zwrócić uwagę na estetykę. Warto wiedzieć, że układanki, w których obrazek jest przecięty po liniach prostych lub skośnych, będą dla dziecka dużo większym wyzwaniem niż klasyczne puzzle.


Klocki - te słynne na literę “L”, konstrukcyjne, drewniane, silikonowe, magnetyczne, tematyczne (np. miasteczko). Możecie wybierać spośród wielu różnych rodzajów i wariantów. Klocki są jedną z najbardziej uniwersalnych zabawek. Odpowiednio ułożone mogą zamienić się w wieżę, garaż, drogę, więzienie, dom lub cokolwiek co wymyślicie. W klockach jest też świetne to, że można budować wspólnie i przez to spędzać razem czas!Klocki i książeczki
Klocki i książeczki

Książeczki - o wartościowych książeczkach dla maluchów i korzyściach ze wspólnego czytania pisaliśmy już wcześniej tutaj, ale dołożymy do nich jeszcze kilka propozycji dla starszaków. Oprócz klasycznych opowieści z narratorem i fabułą warto sięgnąć po tak zwane “wyszukiwanki”, czyli książki z dużą ilością szczegółów na obrazkach, pozbawione tekstu. Można w nich odnajdywać poszczególne elementy (świetne ćwiczenie na koncentrację i analizę i syntezę wzrokową), można także samodzielnie tworzyć opowieści do oglądanych ilustracji.


Sortery - występują w niezliczonej ilości wariacji kształtów, wielkości i mnogości elementów. To propozycja raczej dla młodszych dzieci, ćwicząca umiejętności koordynowania pracy ręki i oka, a w wersji trudniejszej spostrzegania wzrokowego jeśli w sorterze trzeba wybrać odpowiedni kształt otworu i klocka. W zależności od modelu można w nich sortować według kształtu, koloru, ilości, wielkości, itd.


Wbijanki - podobnie jak sorter, jest to propozycja raczej dla młodszych dzieci. Banalna zabawka, w której celem jest wbicie niektórych jej elementów do otworów lub też przebicie ich na drugą stronę. Dzięki potrzebie wykonywania precyzyjnych ruchów ćwiczy koordynację pracy ręki i oka. Uatrakcyjnieniem klasycznej wbijanki będzie wersja z cymbałkami umieszczonymi pod wbijanymi elementami - po ich wbiciu uderzają one w instrument, który wydaje z siebie dźwięki.


Wbijanki i instrumenty
Wbijanki i instrumenty

Instrumenty - to prezent, który może nie uszczęśliwić rodziców ;) Na rynku znajdziemy ich szeroki wybór. Można podarować dziecku pojedynczy instrument, można także cały zestaw. Ta druga opcja z pewnością będzie atrakcyjniejsza gdyż pozwala odkrywać różnorakie dźwięki, daje także możliwość wspólnej gry z drugą osobą.


Kartonowa wieża pudełkowa - ta zabawka ma wiele różnych zastosowań. Pudełka, ułożone jedno na drugim, zamienią się w wysoką wieżę, dla młodszych dzieci posłużą także jako klocki do budowy np. domu. Jej poszczególne elementy mogą posłużyć również jako kolorowe pudełka, do których można coś schować lub w których można coś ukrywać. Budując wspólnie wieżę możecie poćwiczyć naprzemienność w zabawie.


Ciastolina/kredki/farbki/kolorowanki/wodne kolorowanki - czyli mówiąc krótko - artykuły plastyczno-papiernicze ;) Możliwości na ich wykorzystanie są w zasadzie nieskończone. Samych rodzajów kredek, farbek czy kolorowanek jest bez liku! Dla młodszych dzieci super sprawdzą się kredki stożkowe lub kredki kamyki. Pozwalają niewprawnej rączce kształtować prawidłowy chwyt narzędzia pisarskiego. A zwykła lub wodna kolorowanka będzie świetną alternatywą jako drobiazg z okazji odwiedzin zamiast nieśmiertelnej czekolady.


Pozytywka - może się sprawdzić dla maluszków przy wyciszaniu. Wykonana z drewna może być też piękną ozdobą pokoju, a u rodziców obudzić sentymentalne wspomnienia z własnego dzieciństwa ;)


Zestaw lekarski - zazwyczaj ma formę walizeczki z dedykowanymi akcesoriami w środku. Zestawy mogą być bardziej lub mniej rozbudowane, z większą lub mniejszą ilością elementów, choć wiadomo, że im jest ich więcej tym lepsza zabawa. Ta zabawka pozwala na odgrywanie ról, zabawę tematyczną, przyda się także w przypadku dzieci, które boją się wizyt lekarskich jako element oswajania rzeczywistości gabinetowej. Oprócz zestawów lekarskich w tej kategorii (zabaw tematycznych) możemy także umieścić gotowe kuchnie, kasy fiskalne do zabawy w sklep, zestawy konstruktorskie, fryzjerskie, itd.


Zestaw lekarski i wtykanki
Zestaw lekarski i wtykanki


Wtykanki - propozycja zdecydowanie dla młodszych dzieci. To taka trochę łatwiejsza wersja puzzli. Dla maluchów sprawdzą się takie bardzo proste, z kształtami lub bez tła. Dla starszych maluchów możemy wybrać już wtykanki tematyczne (pojazdy, zwierzęta, zoo, itd.) z tłem na planszy dla utrudnienia i ćwiczeń spostrzegania wzrokowego.


Lupa - taka niepozorna, a może dostarczyć wiele radości z odkrywania świata! Zabierzcie ja na mały spacer po domu i odkrywajcie na nowo przedmioty, z którymi macie styczność na co dzień. W powiększeniu mogą wyglądać naprawdę intrygująco! Badanie lupą świata na zewnątrz to dopiero istne szaleństwo ;) Mrówki, pajęczyny, wzory na liściach, ziarenka piasku, grudki ziemi…. pokażcie dziecku świat z perspektywy mikro!


Ścieżka sensoryczna - to najdroższy prezent z tej listy, dlatego warto rozważyć kupienie go w kilka osób, tak, aby ścieżka mogła mieć co najmniej kilka zróżnicowanych elementów (miękkie, twarde, gładkie, szorstkie, kłujące, itd.). Najpiękniejsze ścieżki to te drewniane, wytwarzane ręcznie przez małe firmy, ale w większych sklepach znajdziecie ich tańsze odpowiedniki. Ścieżki sensoryczne to świetne ćwiczenia równowagi, prorpiocepcji i zmysłu dotyku.Ścieżka sensoryczna
Ścieżka sensoryczna

Nawlekanki - mogą mieć różne kształty i kolory, natomiast wszystkie mają wspólną ideę. Na dołączony do zestawy sznurek trzeba nawlekać znajdujące się w pudełku elementy. W zależności od Waszego pomysłu i cierpliwości dziecka możecie nawlekać elementy w dowolnej bądź też określonej kolejności. Ta zabawka wspiera pracę ręki i ćwiczy motorykę małą.


Zestaw do piaskownicy - typowo letnio-plażowa propozycja. Na rynku znajdziecie wiele wariantów z różną ilością elementów. Zachęca zarówno do samodzielnej zabawy jak i wspólnego budowania. Chyba każde dziecko marzy o zbudowaniu choć raz w życiu zamku z piasku, a dla rodzica towarzyszenie mu w tej aktywności będzie może być sentymentalnym powrotem do lat własnego dzieciństwa.


Piasek kinetyczny - alternatywa dla piaskownicy w jesienne i zimowe wieczory. Ze względu na jego ruchome właściwości może być bardzo intrygujący dla malucha!


Kręgle - mogą być wykonane z różnych materiałów (plastik, drewno), różnej wielkości i zawierać, jako zestaw, różną ilość kręgli. To uniwersalna zabawka, której możecie używać zarówno w domu jak i na zewnątrz. Możecie urządzić turniej dla całej rodziny, możecie zbijać je pojedynczo albo wszystkie na raz. A jeśli chcecie poćwiczyć nowe słowa ukryjcie pod nimi obrazki i pobawcie się w odkrywanie zagadek.


Kręgle i piłka
Kręgle i piłka


Piłka - w zależności od wieku dziecka zróżnicuj jej wielkość i twardość. Pomimo swojej prostoty i rzec by można banalności to coś, co każde dziecko powinno mieć w domu. Piłka motywuje do ruchu i jest świetnym pretekstem do interakcji z drugą osobą!


I to już wszystko. W sklepach jest oczywiście dużo więcej zabawek i nie sposób wymienić je wszystkie. Nie było to jednak moją intencją. Powyższa lista zawiera przykłady uniwersalne, zwróciłam również uwagę na to, aby wybranymi zabawkami mogło się bawić nie tylko samo dziecko, ale również i maluch w parze z rodzicem. Bo jak wielokrotnie podkreślam - nie jest najważniejsze to, co macie w rękach, najważniejszy jest wspólnie spędzony czas i Wasze zaangażowanie w zabawę!Sabina Baranowska

neurologopeda


Comments


bottom of page