top of page

Prezentownik malucha - jak wybrać prezent dla dziecka?Prezenty logopedyczne
Jak wybrać prezent dla malucha?

Grudzień zbliża się wielkimi krokami, a w głowie wszystkich rodziców, cioć, wujków, babć i dziadków pojawiają się dylematy dotyczące najlepszego prezentu dla dziecka. Te same pytania dostajemy my - terapeuci od rodziców przed Dniem Dziecka czy urodzinami. W odpowiedzi na te wielokrotnie powtarzające się zapytania postanowiłam przygotować dla Państwa uniwersalny prezentownik, który pomoże Wam wybrnąć z odwiecznego kłopotu pod tytułem “co kupić dziecku?”.


Zobaczmy, co dla Was przygotowałam!


Arka Noego - nazwa uniwersalnej zabawki, która może występować w wielu wariantach (materiał wykonania, wielkość, ilość zwierząt). To znany wszystkim z biblijnych opowieści statek pełen zwierząt. Im jest ich więcej, tym liczniejsze pomysły na zabawę. Jeśli zwierzęta występują w parach to można szukać takich samych, można jedne z nich schować i zagrać w memory, można je ratować przed potopem, można także wołać je, aby podeszły do statku. Ilość pomysłów na zabawę ograniczona jest tylko waszą wyobraźnią.


Kulodrom - to zwyczajna, albo i nie, zjeżdżalnia dla kulek. Kulodromy mogą być bardzo proste, a mogą przybierać postać skomplikowanych i wielopoziomowych labiryntów, po których rzeczone kulki toczą się przez dobre kilkadziesiąt sekund. Kulki można puszczać pojedynczo, można urządzać nimi wyścigi, mogą się też gonić. Przy naprawdę dużych torach zabawa jest gwarantowana także dla dorosłych!

Kulodrom i układanki
Kulodrom i układanki

Układanki/puzzle - na rynku mamy ich zatrzęsienie. Przy ich wyborze warto się kierować kryterium trudności (dostosować ilość elementów i stopień szczegółowości ilustracji do wieku dziecka) i zwrócić uwagę na estetykę. Warto wiedzieć, że układanki, w których obrazek jest przecięty po liniach prostych lub skośnych, będą dla dziecka dużo większym wyzwaniem niż klasyczne puzzle.


Klocki - te słynne na literę “L”, konstrukcyjne, drewniane, silikonowe, magnetyczne, tematyczne (np. miasteczko). Możecie wybierać spośród wielu różnych rodzajów i wariantów. Klocki są jedną z najbardziej uniwersalnych zabawek. Odpowiednio ułożone mogą zamienić się w wieżę, garaż, drogę, więzienie, dom lub cokolwiek co wymyślicie. W klockach jest też świetne to, że można budować wspólnie i przez to spędzać razem czas!Klocki i książeczki
Klocki i książeczki

Książeczki - o wartościowych książeczkach dla maluchów i korzyściach ze wspólnego czytania pisaliśmy już wcześniej tutaj, ale dołożymy do nich jeszcze kilka propozycji dla starszaków. Oprócz klasycznych opowieści z narratorem i fabułą warto sięgnąć po tak zwane “wyszukiwanki”, czyli książki z dużą ilością szczegółów na obrazkach, pozbawione tekstu. Można w nich odnajdywać poszczególne elementy (świetne ćwiczenie na koncentrację i analizę i syntezę wzrokową), można także samodzielnie tworzyć opowieści do oglądanych ilustracji.


Sortery - występują w niezliczonej ilości wariacji kształtów, wielkości i mnogości elementów. To propozycja raczej dla młodszych dzieci, ćwicząca umiejętności koordynowania pracy ręki i oka, a w wersji trudniejszej spostrzegania wzrokowego jeśli w sorterze trzeba wybrać odpowiedni kształt otworu i klocka. W zależności od modelu można w nich sortować według kształtu, koloru, ilości, wielkości, itd.


Wbijanki - podobnie jak sorter, jest to propozycja raczej dla młodszych dzieci. Banalna zabawka, w której celem jest wbicie niektórych jej elementów do otworów lub też przebicie ich na drugą stronę. Dzięki potrzebie wykonywania precyzyjnych ruchów ćwiczy koordynację pracy ręki i oka. Uatrakcyjnieniem klasycznej wbijanki będzie wersja z cymbałkami umieszczonymi pod wbijanymi elementami - po ich wbiciu uderzają one w instrument, który wydaje z siebie dźwięki.


Wbijanki i instrumenty
Wbijanki i instrumenty

Instrumenty - to prezent, który może nie uszczęśliwić rodziców ;) Na rynku znajdziemy ich szeroki wybór. Można podarować dziecku pojedynczy instrument, można także cały zestaw. Ta druga opcja z pewnością będzie atrakcyjniejsza gdyż pozwala odkrywać różnorakie dźwięki, daje także możliwość wspólnej gry z drugą osobą.


Kartonowa wieża pudełkowa - ta zabawka ma wiele różnych zastosowań. Pudełka, ułożone jedno na drugim, zamienią się w wysoką wieżę, dla młodszych dzieci posłużą także jako klocki do budowy np. domu. Jej poszczególne elementy mogą posłużyć również jako kolorowe pudełka, do których można coś schować lub w których można coś ukrywać. Budując wspólnie wieżę możecie poćwiczyć naprzemienność w zabawie.<